Artykul dodany dnia:18. sierpnia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

width=300Historia butów odkrytych:

Dzisiejsze sandały wywodzą się od butów noszonych w Starożytnej Grecji i Rzymie. Ich fason nie zmienił się za wiele przez tych kilka stuleci, wciąż jest praktyczny na upalne dni, i zarazem modny. Podobnie jest z butami na koturnach, które zakładali aktorzy w greckim teatrze aby być lepiej widocznym i słyszanym. Panie niskiego wzrostu nadal chętnie zakładają koturny w tym samym celu co greccy aktorzy – aby inni dobrze je widzieli oraz słyszeli.

Historia butów zakrytych:

W północnej Europie, z racji chłodniejszych i deszczowych dni, noszono buty zakryte. Wykonywano je z wyprawionej skóry pokrytej sierścią. Więcej »

Artykul dodany dnia:17. sierpnia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

width=290

476 r. p. n. e. –

Pierwsze buty, które powstały w czasach starożytnych miały płaską podeszwę, wykonaną z papirusu, lub z innych trzcin czy ze skóry. Podeszwę upiększano złocąc ją lub na jej spodzie umieszczając podobiznę ukochanej osoby, po to aby być z nią blisko na każdym kroku (Grecy) lub wroga (Egipcjanie) aby móc w ten sposób go zdeptać.

1400 –

Pojawiają się buty koturny czyli  kobiece pantofle na bardzo wysokich, drewnianych koturnach, mające jeden lub dwa obcasy pośrodku stopy. W Wenecji, w pierwszej połowie XVI wieku, kurtyzany nosiły koturny dochodzące do wysokości ponad 50 cm . Więcej »

Artykul dodany dnia:16. sierpnia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

Szycie jest procesem dość trudnym, wymaga wiedzy, sprawności manualnych, cierpliwości i dokładności. Prawidłowe i bezbłędne pobranie miary, wyliczenie odcinków konstrukcyjnych, opracowanie form i ich odwzorowanie na tkaninie właściwie wyklucza błędy w odzieży, ale zdarza się, że błąd popełniony gdzieś „po drodzeobjawia się niedokładnością, która uwidacznia się w czasie mierzenia odzieży. Błąd taki można jeszcze naprawić, Poniżej przedstawiamy sposób przygotowania odzieży do pierwszej i drugiej miary na przykładzie prostej bluzki z zaszewką gorsową przeniesioną na linię szwu bocznego, z rękawem długim wszytym w mankiet, zapiętej z przodu, z kołnierzykiem prostym półstojącym oraz dokonamy analizy najczęściej ujawniających sie w czasie miary błędów i sposobu ich likwidacji. Do pierwszej miary należy sfastrygować zaszewki gorsowe i barkowe oraz zaszewki dopasowujące w talii, jeśli takie występują. Ściegiem fastrygowym łączymy szwy boczne, szwy barkowe, fastrygujemy przody bluzki po liniach zapięcia (nie mylić z liniami środka przodu). Więcej »

Artykul dodany dnia:16. sierpnia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

Pętelkowanie jest pracochłonne, ale pozwala bardzo dokładnie odwzorować kształt formy na obu warstwach krojonej tkaniny, ponieważ pętelki przejmują jednocześnie obie tkaniny. Czytelność rysunku formy na obu tkaninach zapewnia prawidłowe zafastrygowanie zaszewek, fałdek, szwów, obrębów itp. w przygotowaniu do pierwszej miary. Po przepętelkowaniu konturów formy obie warstwy tkaniny rozciągamy, a nitki ostrożnie rozcinamy między dwiema warstwami tkaniny. Po pierwszej miarze, ale jeszcze przed zeszyciem szwów na maszynie, pętelki usuwamy, wyskubując je. Więcej »

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)