Artykul dodany dnia:18. stycznia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

Starożytni Grecy nosili sandały w for­mie podeszwy skórzanej przywiązanej do stopy za pomocą rzemy­ków lub w formie skórzanych trzewików, dopasowanych do całej stopy, które sięgały kostek lub połowy łydek.

Wykonywano je w następujący sposób: z kawałka skóry wy­krawano podeszwę, odpowiadającą wymiarom stopy, do której przyszywano dwa paski krzyżujące się nad podbiciem. Paski przewijano wokół kostki kilkakrotnie i zawiązywano na pętlę. Bardziej wyszukaną formę miały sandały, w których na podbiciu wstawiano skórzany klin, stanowiący jakby konstrukcję dla pęt­lic i utrzymujący w równych odstępach sznurowadło.

W wyniku kontaktów z sąsiednimi krajami przedo­stały się do Grecji wzory obuwia pochodzenia wschodniego, głównie perskiego i aryjskiego, które róż­niły się od greckiego przede wszystkim barw­nością skóry oraz bogatym przybraniem takim jak nacięcia skóry, ozdoby metalowe itp. Takie strojniejsze sandały nosili głównie dostojnicy państwowi, wodzowie oraz kapłani. Również lokalnie występowały różnice w obuwiu, na przykład Tebanki nosiły sznurowane sandały w kolorze czerwonym, nato­miast kobiety z Tanagrii wdziewały obuwie na grubych podesz­wach na kształt trzewików, które wykonano ze skóry zabarwionej na kolor żółty. [podobne: buty marco tozzi, buty venezia, buty męskie ]

Oprócz różnorodnych odmian sandałów w użyciu były również koturny. Były to buty na kształt trze­wików na bardzo wysokich podeszwach, wykonanych z lekkiego drzewa na przykład korkowego. Nosiły je przede wszystkim kobiety niskiego wzrostu oraz mężczyźni do konnej jazdy. Największe zastosowa­nie odnalazły w teatrze greckim z uwagi na zapewnienie widzom jak najkorzystniejszych warunków oglądania gry aktorów. Ko­turny wyrabiano z lekkiego drzewa i przywiązywano do nogi za pomocą tasiemek lub skórzanych rzemieni.

Dla żołnierzy greckich przygotowywano sandały na grubych, często drewnianych podeszwach, podbitych żelaznymi gwoździami. Podeszwy były łama­ne w połowie i łączone skórą, co pozwalało na swobodne zginanie stopy. Dla ochrony nóg, ściślej goleni, w czasie walki wdziewa­no nagolenniki skórzane lub wy­klepane w blasze, o podobnym charakterze jak pancerze i hełmy.

Artykul dodany dnia:15. stycznia 2018 w kategori: brak zdefiniowanej kategori | · Tagi:, ,

Wybierając buty dla dziecka trzeba mieć przede wszystkim na uwadze jego zdrowie i bezpieczeństwo. Prawidłowo dobrane buty zapewnią maluchowi komfort chodzenia oraz uchronią go przed wadami postawy.

Buty dla dzieci, które dopiero uczą się chodzić lub chodzą jeszcze niezbyt pewnie, muszą sięgać ponad kostkę. Zapobiegnie to skręceniom i zwichnięciom nóżek. Zapiętek musi być odpowiednio usztywniony, aby dobrze przytrzymywał nogę w stawie skokowym. Noski butów muszą być szerokie, aby dziecko mogło swobodnie poruszać paluszkami. Zapobiega to płaskostopiu. Jeśli decydujemy się na sandałki to należy wybrać te buciki, które mają zabudowane noski. Wtedy dziecko uniknie bolesnych uderzeń w kamienie, czy krawężniki. Wszystkie buty powinny mieć elastyczne spody, przy których stopa nie męczy się w czasie chodzenia. Buty dla malucha powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra albo materiał tekstylny, gdyż przepuszczają powietrze i powodują, że nóżki dziecka się nie pocą.

Przy zakupie butów dziecku należy bardzo uważać przy doborze rozmiaru. Za ciasne lub za duże mogą zdeformować stopy i spowodować wady postawy. O prawidłowo dobranym rozmiarze świadczy 0,5 centymetra wolnego. Nie wolno zakładać maluchowi używanych butów, gdyż mogą być one specyficznie zdeformowane, co na pewno nie ułatwi dziecku chodzenia. Trzeba również zwracać uwagę na wykończenie wewnątrz butów – wszelkie wystające szwy czy twarde brzegi będą uwierały stopy dziecka, powodując ból i odciski. Nie powinno się kupować bucików z gładką podeszwą – jest ona bardzo śliska i może zagrozić bezpieczeństwu dziecka powodując częste upadki. Na obuwiu dla dziecka nie wolno oszczędzać – najlepiej zainwestować w dobre buty z odpowiednimi atestami. [hasła pokrewne: buty marco tozzi, buty venezia, buty męskie ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)